Press "Enter" to skip to content

Keeruka nimega jook, mida armastatakse ja ehk isegi jumaldatakse

Avaldatud Tehnika Maailm/Hobi oktoober 2019
Tekst: Aare Karolin, joogikoolitaja

Maxime Trijol Pineau des Charentes
Haapsalu MULLiga ja MULLita veinibaaris.
Foto: Aare Karolin

Viisin kunagi emale üht jooki umbes kord nädalas, öeldes, et tegemist on maitsva ravimiga, mida ei soovitata üle 8 cl tarbida. Hoida tuleb külmikus. Järgmine kord paari päeva pärast teda külastades uurisin, kuidas maitses. Vastus: tulid sõbrannad..

16.sajandil, kui Prantsusmaa troonil oli Henry IV, lisati legendi järgi konjakitünni, kus oli juba nn eluvesi ehk eau-de-vie (viina- marjaveinist destilleeritud konjakipiiritus), kogemata värsket viinamarjamahla. Nii sai alguse – nagu vahel ikka läbi juhuse – jook, mis pole konjak ega ka viinamarjamahl. See on Pineau des Charentes, lihtsustatult edaspidi Pineau. Tänapäeval toodetakse seda Prantsusmaal konjaki- ehk Charantes’ piirkonnas, kuid mitte päris igas konjakimajas.

Kümmekond aastat tagasi oli meil Eestis saadaval Pineau’ erinevaid vanuseid väga erinevatelt tootjatelt, ent laiadesse massidesse need ei jõudnud. Vahepeal proovisid mitmed maaletoojad Pineau’d Eestis müüa, kuid edutult. Paljas juhus siin ei aitagi, pigem peab ostjal olema varasem kogemus, kellegi teadja sõbra soovitus või veinibaaris, konjakikoolitusel või kusagil mujal omandatud kogemus, et tegemist on suurepärase joogiga.

Nüansirikas rüübe
Ametlikult on see jook nn kaitstud päritolunimetusega liköörvein. Nojah! See pole liköör, sest suhkrut pole lisatud, ning pole ka vein. Nimetuses on ainuke minu arvates õige viide see, et tegemist on kaitstud päritolunimetusega.
Sarnased joogid Prantsusmaa teistest piirkondadest on Macvin Jura piirkonnast, Floc de Gascogne Armagnacist ja õunatoormest ehk -brändist valmistatav Pommeau Calvadose aladelt.

Mis teeb Pineau’ eriliseks?
Konjak, mida kasutatakse, peab olema sama firma valmistatud ning joogi kangus jääma vahemikku 16–22%. Pineau pole kange rüübe – enamasti vaid 17% alkoholi. Valmistamiseks kasutatavad viinamarjasordid on Ugni Blanc, Folle Blanche, Colombard ning need on samad marjad, millest tehakse konjakit, kuid on ka peamised, millest valmib valge Pineau. Aroomilt tugev, lõhnab vanilli, eksootiliste viljade, rosina, pähkli ja mee järele. Maitse kestab pikalt, on pehme ning siidine. Hea tasakaal magusa ja hapu vahel, mesine, puuviljane, vürtsikas. Vist sellepärast oli just valge Pineau minu ema lemmik.
Roosas ning vahel ka päris punases Pineau’s on viinamarjasortideks peale varem nimetatute veel Cabernet Franc, Cabernet Sauvignon ja Merlot. Alkoholi on sama palju kui valges ehk 17%. Värvilt mahagon või sügavroosast kuni tumeda punaseni selge kirgas jook. Aroomilt tugev ja terav, lõhnab põldmarja, musta sõstra, kuivatatud mandli, mee, puidu, kirsi järele. Rikkalikud ja tugevad punaste marjade maitsed.
Kuna kokkusegatud noor, vähemalt aastavanune konjak ja viinamarjamahl küpsevad koos Limousini piirkonna keskmiselt röstitud tammevaatides, saavutab jook oma tõelise olemuse. Kui Pineau laagerdub tammevaadis kauem, kuni 5 aastat, saab jook nimesse lisaks Vieux – vana.

Isutav keelekaste
Pineau des Charentesi nimelist jooki soovitan pakkuda nii enne kui ka pärast sööki, eraldi või magustoiduga. Pineau on aperitiiv ning seda serveeritakse jahutatult, umbes 8–10 °C juures. Võib juua ka soojalt, kuid jahe Pineau on värskendav ning meeli ergutav, kusjuures aroomi ja maitse nüansid tulevad paremini välja. Soovitan jooki nautida elegantsest tulbi- kujulisest klaasist. Kui rüübe on toatemperatuuril, saab seda kasutada ka desserdina – näiteks šokolaadikoogiga. Sellele joogile mina jääd ei lisaks. Arvan, et Pineau on hea kingitus vanematele prouadele ning miks mitte ka härradele, kes ei armasta väga kuiva ehk haput. Pineau’ kerge magus ahvatlev aroom ja maitse võluvad paljusid inimesi.
Toitudest on valge Pineau suurepärane kaas- lane foie gras’le ja sinistele juustudele (rokfoor, Bleu d’Auvergne), samuti meriahvenale, merikarpidele ja teistele mereandidele. Roosa, vahel ka punane Pineau on veidi marjasem ja magusam, sobides pigem kerge ulukilihaga (metskitseliha), samuti lambajuustuga.
Mõne meelest on Pineau asendamatu mitmesuguste kastmete valmistamisel. Väga hästi sobivad mõlemad Pineau’d melonipüreega.
NB! Eestis on sellel joogil olemas ka oma klubi.